Jak działa kalkulator zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa jest czynnikiem, który decyduje o tym, czy będziemy mogli dostać pożyczkę czy nie. W bankach zajmują się tym specjaliści, którzy mają odpowiednią wiedzę. Ciekawe jest to, że nie ma żadnych odgórnych zasad, które obowiązują wszystkie banki w ten kwestii, a więc w różnych miejscach ten sam wniosek może zostać rozpatrzony różnie. Jednak zanim wybierzemy się do banku, warto sprawdzić naszą zdolność kredytową samodzielnie. Pomoże nam w tym kalkulator zdolności kredytowej.

Jak to działa?

Kalkulator zdolności kredytowej to narzędzie, które pomaga nam określić czy będziemy w stanie dostać wybrany kredyt. Będziemy musieli wpisać o niego następujące dane, na podstawie których system podpowie nam jaka może być decyzja banku:
-ile zarabiamy,
-ile osób mieszka w naszym gospodarstwie domowym i ile z nich jest na naszym utrzymaniu,
-jakie są nasze stałe wydatki, które ponosimy co miesiąc (opłaty za mieszkanie, rachunki za media, inne kredyty czy limity na kartach kredytowych, wszelkie inne zobowiązania finansowe),
-kwota kredytu, o który się staramy,
-wysokość raty, którą będziemy płacić co miesiąc,
-rodzaj raty, która może być stała lub malejąca,
-czas, w którym będziemy płacić raty kredytu.
Wszystkie te informacje będziemy musieli wpisać w odpowiednie luki. Mogą się one różnić w zależności od tego, z którego kalkulatora będziemy korzystać. Kiedy uda nam się uzupełnić już wszystko, będziemy mogli wcisnąć odpowiedni przycisk i dowiedzieć się czy będziemy w stanie dostać wybrany kredyt. To bardzo przydatne narzędzie, którego warto użyć jeszcze zanim udamy się do banku, żeby móc sprawdzić jaka będzie decyzja. Pozwoli nam to na uniknięcie przykrych niespodzianek w banku.

Co jeśli nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca?

Co jeśli kalkulator zdolności kredytowej powie nam, że nie stać nas na wybrany kredyt? W takiej sytuacji powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki jest wynik i pomyśleć co możemy zrobić, żeby go poprawić. Jest kilka sposobów na to, żeby poprawić swoją zdolność kredytową. Możemy zacząć od wywiązywania się w terminie z obecnych zobowiązań kredytowych. Dzięki temu będziemy wyglądać na godnych zaufania. Co więcej, możemy też spłacić zobowiązania, które już mamy zanim zdecydujemy się na kolejne. Dzięki temu nie tylko zwiększymy naszą zdolność kredytową, ale też sprawimy, że spłacenie nowego długu będzie dla nas znacznie łatwiejsze. Czasem nie warto brać więcej, niż jednego kredytu, bo spłacenie ich może być trudne.