Jak banki udzielają kredytów?

Kredyty to jedne z najczęściej używanych ofert bankowych. Czasami są jedynym wyjściem, aby podratować domowy budżet, lub w coś zainwestować. Często są ratunkiem w kryzysowych sytuacjach, kiedy pilnie potrzebujemy pieniędzy na wymagające leczenie, lub kompleksową naprawę danego sprzętu. Współcześnie banki są bardzo przychylnie, nie wymagają już tylu formalności, a oferty kredytów są bardzo atrakcyjne i korzystne dla kredytobiorców. Jednak co zrobić, aby skorzystać z takowej oferty? Jakie warunki musimy spełnić?

Kto może otrzymać kredyt?

Elementarnym warunkiem, który zadecyduje o możliwości otrzymania kredytu, jest zdolność kredytowa. Do jej określenia trzeba wziąć pod uwagę zarobki kredytobiorcy oraz to czy będzie w stanie na bieżąco spłacać raty kredytu. Często banki określają ją w inny, indywidualny sposób, dlatego może przydarzyć się sytuacja, że w banku A uzyskamy zdolność kredytowa, natomiast w banku B nie.
Kolejnym ważnym elementem, który bank bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu, jest wiarygodność kredytowa. To nic innego jak historia spłat wcześniejszych rat. Bank musi przeanalizować, czy dotychczas wszystko spłacałeś w terminie, oraz jak duże jest twoje ewentualne zadłużenie. Jeżeli wszystkie długi, były przez ciebie regulowane regularnie, a zadłużenie jest niewielkie, Brdzie to dla banku informacja, że można ci zaufać.

Warunki otrzymania kredytu.

Do podpisania umowy dotyczącej udzielenia kredytu potrzebne są odpowiednie dokumenty. Po pierwsze musimy dostarczyć dokument potwierdzający naszą tożsamość. Najlepiej, żeby był to dowód osobisty. Zawarte w nim dane zostaną przepisane do formularza kredytowego.
Kolejnym potrzebnym dokumentem jest zaświadczenie o dochodach. Informuje ono o wysokości twoich dochodów, przedstawia zarobki kredytobiorcy. Jest to dokument niezbędny do ustalenia zdolności kredytowej, która w procesie ubiegania się o kredyt jest niezbędna. Zaświadczenie o dochodach można uzyskać u swojego pracodawcy lub jeżeli prowadzimy własną firmę, sami oświadczamy, ile zarabiamy, dodatkowo bank może poprosić o wgląd do wyciągów z konta.

Jaki kredyt wybrać?

Przede wszystkim musimy zastanowić się nad tym, jaki jest nasz cel we wzięciu kredytu. Czy pieniądze te są nam potrzebne, aby wyremontować mieszkanie, zainwestować w nieruchomość, czy kupić nowe auto. Musimy także trzeźwo i umiejętnie spojrzeć na nasze zarobki i to, w jakim stopniu będziemy w stanie spłacić dane kwoty. Musimy pamiętać, że każdą sumę będziemy musieli oddać z dodatkową nadwyżką. Pamiętaj o tym, aby nie rzucać się na głęboką wodę i nie brać kredytu na sumę większą niż potrzebujemy, lub taką, której nie będziemy w stanie później spłacić.