Czy warto wciąż kredyt?

Często okazuje się, że nie stać nas na spełnienie naszych marzeń. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia – możemy albo oszczędzać cierpliwie pieniądze i odkładać grosz do grosza, lub zdecydować się na kredyt gotówkowy. Jednak czy naprawdę warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Kredyt hipoteczny – czy to konieczne?

Obecnie mało kogo jest stać na to, żeby kupić mieszkanie za gotówkę. Podobnie jest z wieloma innymi dużymi wydatkami takimi jak zagraniczne wakacje czy samochód. Dlatego czasem warto zdecydować się na kredyt hipoteczny. Często może się okazać, że nie ma innego wyjścia, bo zwyczajnie nie uda nam się tak szybko zebrać wymaganych pieniędzy. Poza tym, kredyt z hipoteką jest drugim najtańszym kredytem zaraz po tym studenckim. Dlatego właściwie opłaca się go wziąć, jeśli już chcemy brać jakiś kredyt.

Kredyt samochodowy – czy warto go wziąć?

Podobnie jak mieszkanie, samochód jest czymś, na co może nas nie być stać. Niemniej jednak, jest to znacznie mniejszy wydatek, niż mieszkanie, dlatego może warto poświęcić trochę czasu na oszczędzanie, żeby być w stanie kupić wymarzone auto za gotówkę. Oczywiście nie musimy czekać aż uzbieramy całą sumę, bo możemy po prostu zdecydować się na jakiś wkład własny i opłacenie reszty wartości pojazdu za pomocą odpowiedniego kredytu. Ważne jest tutaj to, żeby poszukać takiego rozwiązania, w którym nasz kredyt samochodowy będzie tak tani, jak to tylko możliwe. Im mniejsze odsetki, tym łatwiej będzie nam spłacić nasz dług.

Stereotypy związane z braniem kredytów

Obecnie jest wiele mitów, które krążą wokół brania kredytów i wiele z nich nie jest w ogóle prawdziwa. Dobrym przykładem będzie tutaj to, żeby brać tak dużą hipotekę, jak oferuje bank. Nie powinniśmy tak robić, bo każda sytuacja jest inna i może dla nas wcale ta oferta nie będzie tak korzystna, jakbyśmy tego chcieli. Dużym problemem jest też to, że często decydujemy się na wysokie raty myśląc, że przecież niedługo dostaniemy tą wymarzoną podwyżkę i będziemy zarabiać dużo więcej. Nigdy nie wiemy jak potoczy się nasze życie i nie powinniśmy decydować się na raty, na które nas nie stać. Prawda jest taka, że zamiast podwyżki możemy dostać wypowiedzenie i wtedy będziemy mieć prawdziwy problem. Zawsze należy ustawać raty kredytu na takie, na jakie stać nas w danym momencie. Nie możemy zakładać, że niedługo będziemy zarabiać więcej pieniędzy. Rzeczywistość może się okazać bardziej brutalna, a przesadny optymizm może nas zgubić.