Kredyt hipoteczny – co trzeba wiedzieć?

Obecnie ciężko jest znaleźć kogoś, kto nie ma jakiegoś kredytu lub pożyczki. Tak naprawdę każdy z nas się zadłuża, żeby móc pozwolić sobie na rzeczy, na które normalnie nie byłoby go stać. Najczęściej pożyczamy po to, żeby kupić mieszkanie, dom lub samochód. Nie ma tym nic dziwnego, bo wszystkie te rzeczy są dosyć drogie i oszczędzanie na nie zajęłoby nam dużo czasu. Ale zastanówmy się czy w ogóle warto decydować się na takie rozwiązanie. Kredyt hipoteczny co trzeba wiedzieć?

To zobowiązanie na wiele lat

Najważniejsze jest to, żebyśmy byli świadomi tego, że kredyt hipoteczny jest dużym zobowiązaniem, które będziemy spłacać przez wiele lat. Z pewnością decyzja o takim zadłużeniu musi być przemyślana i nie powinniśmy podejmować jej pod wpływem impulsu. Zanim to zrobimy, będziemy musieli przemyśleć naszą sytuację finansową i zastanowić się czy aby na pewno stać nas na to, żeby się zadłużyć. Musimy wiedzieć jaka będzie wysokość rat, które będziemy płacić co miesiąc, żeby móc sprawdzić, czy możemy sobie na to pozwolić. Bank będzie chciał też sprawdzić jaka jest nasza zdolność kredytowa, więc jeśli sami niewłaściwie ocenimy naszą sytuację, bank zrobi to za nas. Niemniej jednak, najbardziej musimy polegać tutaj na sobie, bo bank przecież będzie chciał dać nam daną pożyczkę, żeby później na niej zarobić.

Przygotuj się na konsekwencje

Ważne jest też to, żebyśmy byli przygotowani na ewentualne konsekwencje tego, jeśli nie będziemy płacić rat w terminie. Oczywiście nic się nie stanie jeśli raz spóźnimy się chwilę z płatnością, ale jeśli będziemy zwlekać dłużej, możemy mieć poważne problemy. Zacznie się od tego, że bank wyśle nam wezwanie do zapłaty. Później może to się nawet skończyć sprawą w sądzie oraz wizytą komornika. Takie konsekwencje nigdy nie są przyjemne, ale musimy być świadomi tego, że coś takiego się stanie. Ciężko jest przewidzieć jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa za kilka lat, więc może się okazać, że nie będziemy w stanie spłacać rat.

Czy warto wziąć kredyt?

Tak, ale tylko wtedy, jeśli jesteśmy odpowiedzialni i dobrze przemyślimy tą decyzję. Z pewnością nie powinniśmy brać kredytu pod wpływem impulsu. Ważne jest też to, żebyśmy zapoznali się z ofertą różnych banków, żeby być w stanie wybrać tą najlepszą. Możemy w tym celu skorzystać z dostępnej w internecie porównywarki kredytowej, która pomoże nam wybrać ofertę, która będzie dla nas najlepsza w danym momencie. Tylko w ten sposób uda nam się zmniejszyć prawdopodobieństwo wpadnięcia w kłopoty finansowe.