Zerowy PIT

Uregulowanie wzajemnych należności, zobowiązań pomiędzy przedsiębiorcami i dostawcami, wierzycielami i dłużnikami, pracodawcami i pracownikami. Podsumowując, w ogólnym pojęciu jest to rozliczenie. Po co ono jest nam potrzebne? Kto nas do niego przymusza?

Każdy obywatel naszego państwa, który wykazuje jakiekolwiek dochody musi złożyć swój PIT, rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, niestety nikogo to nie minie, a ukrywanie swoich przychodów może skutkować karami pieniężnymi. Wcale nie małymi, w końcu jest to próba oszustwa. Czy jesteś gotowy na takie problemy? Zapewne nie, ostatnimi laty, urzędy stają się coraz przyjaźniejsze swoim użytkownikom, istnieje możliwość skorzystania z wersji elektronicznych. Bez wychodzenia z domu, bez oczekiwania w długich kolejkach, w sposób prosty i przystępny można złożyć swoje rozliczenie podatkowe.

Coraz głośniejszą sprawą jest zerowy PIT. Państwo wychodzi młodym naprzeciw, od 2019 roku pracownicy od 18 do 26 roku życia nie będą mieć ze swojej pensji potrącanego podatku dochodowego, jedynie odprowadzany będzie ZUS. Pozostałe pieniądze trafią bezpośrednio na ręce pracownika.

Rozwiązanie wcale nie jest bezsensowne, skorzystać mogą tylko młode osoby. Co daje redukcja podatku. Ogólnym założeniem dla młodych ludzi jest reorganizacja dotychczasowych standardów. Państwo obecnie proponuje zaraz po maturze rozpocząć pracę, by po ukończeniu 26 roku życia podjąć studia. Dla jednych jest to dość ciekawe rozwiązanie, dla innych pomysł absurdalny. Miejsc pracy jest wiele, jednak czy niektórzy nie chcą zdobyć konkretnej wiedzy, by później podjąć pracę w wymarzonym zawodzie. Nie jest to problem, decyzja należy do każdego indywidualnie. Z punktu prawnego jest to uczciwa propozycja.

W przypadku podjęcia pracy przez młode osoby nie muszą one się już niczym martwić, ustawa podpisana, pozostaje tylko złożyć oświadczenie u swojego pracodawcy, że dochody w całości zostaną objęte zwolnieniem z PIT. Wymóg ten obowiązuje tylko w 2019 roku, od 2020 nic już nie będzie potrzebne. Każdy pracodawca będzie zobowiązany do niepobierania zaliczki na podatek dochodowy od młodocianego pracownika.

Czasem warto coś wypróbować, może okazać się dobrym rozwiązaniem, zastanawiające jest jednak czy państwo nie ponosi z tego względu strat. Ułatwienie, lepszy start dla wielu osób, często niektóry myślą, dlaczego nie było takiego rozwiązania za moich czasów. W życiu bywa raz pod górkę a raz z górki, sprawiedliwości nigdy nie ma i raczej nie będzie, ktoś będzie stratny, a ktoś zyska.