Windykator czy komornik?

Pożyczyłeś sporą sumę pieniędzy i nadal nie wiesz jak ją odzyskać? Z pomocą przyjdzie kilka instytucji. Zacznijmy od windykacji, a skończmy na komorniku.

Biuro windykacji

Czym się zajmuje windykator? Osoba, zajmuje się po prostu windykacją długów, odzyskuje długi wykorzystując do tego wiele różnych technik, szczególnie negocjacyjnych oraz środki prawne. Pracownik firmy windykacyjnej ma na celu odzyskanie pieniędzy, które należą do osoby udzielającej pożyczki.
Jednak windykacja to jeszcze nie komornik. Praca polega na polubownym rozwiązaniu problemu. Co oferują firmy? Jasną i klarowną sytuację dotyczącą ilości zadłużenia.
W pierwszej kolejności negocjacje z dłużnikiem rozpoczynają się od rozmów, windykacji polubownej, negocjacje, a także wezwania do zapłaty. Wcale nie brzmi to groźniej, jednak w przypadku zbyt nadgorliwych pracowników, którzy pracują niezgodnie z prawem bywa nieprzyjemnie. Łamane są zasady kulturalnej rozmowy, pojawia się zastraszanie, co powoduje dużo większe napięcie w ustaleniu zasad spłaty zadłużenia.
Negocjacje to nie jedyne rozwiązanie, podczas współpracy z osobami, które nie chcą podjąć się spłaty długu przychodzi czas na wyciągnięcie cięższej artylerii, droga sądowa. Przeciwko dłużnikowi wystosowany jest pozew do sądu, w konsekwencji dłużnik otrzyma nakaz zapłaty.
Najważniejsza jest rozmowa, by w dłuższych lub krótszych negocjacjach uzgodnić dobre warunki dla obu stron. Dłużnik to też człowiek, czasem wpada w niepotrzebne kłopoty, inne zobowiązanie finansowe. Piramida długów rośnie, a my nie możemy poradzić się z coraz większym problemem.

Kiedy potrzebny komornik?

Czy wszystkie środki zostały wyczerpane? Na pewno nie uda się rozwiązać sytuacji polubownie, bez batalii sądowej, nakazów, wyroków? W życiu się też tak zdarza, niestety nieuczciwe osoby nie myślą nawet o próbie spłaty zobowiązania.
Komornicy to osoby, które potocznie cieszą się złą sławą, nie są lubiani przez społeczeństwo. Jak się okazuje ich praca wcale nie jest taka łatwa, muszą mieć bardzo rygorystyczne podejście do życia, być bezwzględni. Często ludzkie dramaty łamią serca, a oni wykonują tylko swoją pracę. Z prawnego punktu jest to funkcjonariusz publiczny, reprezentuje władzę publiczną, wykonuje wyroki sądowe wydawane przez Rzeczpospolitą Polską.

Zanim jednak zdecydujemy się na którąś z powyższych opcji, warto dobrze przeanalizować wszystkie wady i zalety, czasem komuś w życiu trzeba podać pomocną dłoń, by później można było odzyskać własne pieniądze. W oficjalny sposób można często stracić dobrego przyjaciela, jednak trzeba uważać na osoby, które próbują nas oszukać.