Konto oszczędnościowe czy lokata?

Zakładając konto bankowe, do wyboru mamy wiele ofert, o różnych właściwościach. Wiele z nich jest do siebie bardzo podobnych, różnią się zaledwie kilkoma szczegółami. Wiele osób zastanawia się, czym właściwie jest konto oszczędnośiowe. Jego nazwa wskazuje, że jest to połączenie lokaty z kontem bankowym. To prawda, ponieważ posiada ono zarówno cechy klasycznego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, jak i lokaty. Jednak w odróżnieniu od niej, to my mamy wpływ na to, o ile środki zgromadzone na koncie się zmniejszą, lub powiększą. Na lokacie, nie możemy wypłacać pieniędzy.

Plusy posiadania konta oszczędnościowego

Często możemy się zastanawiać, czy posiadanie takowego konta faktycznie jest korzystne i pomoże nam w oszczędzaniu pieniędzy. Z pewnością dużym plusem, jest fakt, że już od pierwszej wpłaty, niezależnie jakiej sumy, wszystkie środki zgromadzone na koncie podlegają oprocentowaniu. W przeciwieństwie do lokaty, na koncie oszczędnościowym mamy stały, nieograniczony dostęp do naszej gotówki. Swobodnie możemy ją wypłacać, a także wpłacać kolejne środki, które również podlegają oprocentowaniu. Oprocentowanie z konta oszczędnościowego bardzo często zbliżone jest do tego z lokat, zdarzają się oferty ze znacznie korzystniejszym oprocentowaniem niż tym z lokat.

Minusy posiadania konta oszczędnościowego.

Jednak nic nigdy nie jest zupełnie kolorowe. Konta oszczędnościowe jak wszystko inne, mają swoje wady. Największą przeszkodą, są płatne transakcje. Większość kont pozwala na jedną darmową transakcję w miesiącu. Każda następna będzie musiała zostać opłacona kwotą od kilku, do kilkunastu złotych. Jeśli planujemy dokonywać więcej wpłat lub częściej wypłacać środki z konta, niestety dużo na tym stracimy i nie uda nam się zaoszczędzić.
Wiele ofert dotyczących kont oszczędnościowych proponuje niższe oprocentowanie niż to z lokat. Dlatego, jeśli zależy nam na jak największym oszczędzaniu, warto przeanalizować wiele ofert i wybrać tę z największym oprocentowaniem.
Jeżeli bardziej zależy nam na funkcjach lokaty, czyli oszczędzaniu, a swobodny dostęp do gotówki i funkcje konta są dla nas sprawą drugorzędną konto oszczędnościowe może okazać się gorszym wyborem. Szczególnie jeśli nie potrafimy powstrzymać się przed zbędnymi wydatkami, możliwość swobodnego dostępu do środków zgromadzonych na koncie, może przysporzyć wielu problemów w czasie oszczędzania.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Wybór to indywidualna decyzja każdego z zainteresowanych. Warto jednak wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Spokojnie przeanalizować oferty z różnych banków i wybrać tę, która będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom.