Pieniądz rządzi światem
Krótka historia pieniądza
Już w czasach prehistorycznych ludzie używali wybranych przedmiotów jako narzędzi transakcji. Oczywiście nie były to pieniądze w formie, jaką znamy dzisiaj, a funkcjonował on jako barter. Jest to wymiana danego przedmiotu, za drugi. Był to jednak system uciążliwy i często niesprawiedliwy, ponieważ pewne dobra były warte więcej, niż inne. Z biegiem lat, wraz z rozwojem cywilizacji, gospodarki, ludzie potrzebowali stałego środka płatniczego o określonej, umownej wartości. Surowcami, które to gwarantowały, a dodatkowo były trwałe okazały się metale. Na początku używano tych nieszlachetnych-brązu, miedzi, żelaza. Później zastąpiły je metale szlachetne-srebro, złoto, czasami też platyna. Od czasu ich wprowadzenia powszechnie zaczęto używać określenia pieniądz.
Jednak wkrótce i ta forma zaczęła być uciążliwa. Wymiary metali nie zawsze były podobne, zwykle były dość sporych rozmiarów więc ważenie i dzielenie ich na mniejsze kawałki, w celach zapłaty było czasochłonne. Pomysł dzielenia ich na równe części, a późniejsze bicie monet okazało się bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu każdy surowiec, w formie monety był równy, miał określoną wartość, a ich transport oraz dokonywanie za ich pomocą transakcji było znacznie łatwiejsze.
Produkcja pieniędzy ze srebra i złota generowała spore koszty, a surowców tych zaczynało brakować. Ludzie często powierzali swoje oszczędności złotnikom, którzy wypisywali kwity świadczące o ilości posiadanych przez klienta pieniędzy. Z czasem płacenie w formie kwitów, zamiast monet stało się coraz bardziej popularne. Tak narodził się pieniądz papierowy. W Europie stał się powszechnie używany w XVII wieku.
Dzisiaj jest już znacznie łatwiej…
Obecnie chętnie korzystamy z pieniędzy elektrycznych. Dzięki nim łatwo możemy zrobić zakupy w internecie, bez wychodzenia z domu. Chętnie używamy również kart magnetycznych. Nie musimy zabierać ze sobą dużej ilości fizycznej gotówki, kiedy chcemy wyjść na zakupy. Jest to sposób znacznie wygodniejszy i bezpieczniejszy. Kartami magnetycznym płacimy w sklepach, na stacjach paliw, w restauracjach i kawiarniach. Dodatkowym atutem jest fakt, że za pomocą bankomatów (w dzisiejszych czasach znajdują się one niemal w każdym mieście) możemy wypłacać gotówkę z naszego konta bankowego. Jednak jaka będzie przyszłość pieniędzy? Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele transformacji przeszły pieniądze, aby funkcjonować w formie jaką znamy dzisiaj, możemy spodziewać się kolejnych zmian na przestrzeni lat.