Kredyty – najczęściej zadawane pytania

Kiedy zastanawiamy się nad jakąś pożyczką (na przykład kredyt ratalny, czy hipoteczny), w naszych głowach pojawia się wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Przeglądając oferty widzimy wiele pojęć, które nam nic nie mówią, takie jak RRSO czy raty 0. O co najczęściej pytają kredytobiorcy? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przed wzięciem pożyczki.

W jaki sposób można sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Jeśli chodzi o jakikolwiek kredyt, najważniejsza będzie tu nasza zdolność kredytowa. Określa to czy będziemy w stanie pozwolić sobie na spłacanie rat zadłużenia bez większych problemów. Możemy samodzielnie sprawdzić jaka jest nasza zdolność kredytowa. W tym celu możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który znajdziemy w internecie. Takie narzędzie jest całkowicie darmowe, a pomaga nam w określeniu czy będziemy w stanie dostać dany kredyt czy nie. Będziemy musieli wpisać niezbędne dane w pola kalkulatora i dzięki temu dowiemy się czy bank przyzna nam pożyczkę, czy nie.

Jakie źródła dochodu honorują banki?

Tak naprawdę to zależy od banku, do którego się udamy i kredytu, o który się staramy. Zawsze jednak będziemy musieli pokazać, że mamy stałe źródło dochodów i określić ich wysokość. Z pewnością akceptowana będzie umowa o pracę, o dzieło i zlecenie. Będzie też miała znaczenie historia naszego zatrudnienia, szczególnie w przypadku tych dwóch ostatnich przypadków. Wiele banków uznaje też dochody z emerytury oraz renty oraz te uzyskane z prowadzenia działalności gospodarczej. Zawsze będziemy musieli pokazać jakiś dowód na to ile zarabiamy. Zazwyczaj będzie to zaświadczenie od naszego pracodawcy lub, w przypadku przedsiębiorców, dokument z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Często jednak banki uznają wyciąg z konta, na którym widać, że regularnie dostajemy pieniądze od naszego pracodawcy. Najprościej będzie w momencie, kiedy będziemy starać się o kredyt w banku, w którym mamy konto. Pracownicy będą mieli ułatwiony dostęp do historii naszych przelewów, więc od razu będą mogli sprawdzić czy faktycznie otrzymujemy tyle wypłaty, ile twierdzimy.

Czy pracując za granicą możemy wziąć kredyt w złotówkach?

Niestety nie wszystkie banki będą w stanie udzielić nam kredytu w takich przypadkach. Z czego to wynika? Taki dochód zazwyczaj dostajemy na zagraniczne konto i bank często nie jest w stanie sprawdzić czy faktycznie zarabiamy tyle, ile twierdzimy. Co za tym idzie, trudniej jest im nam zaufać na tyle, żeby pożyczyć nam pieniądze.