Kto nadaje się do pracy w branży HR?

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie i z pewnością osoby, które chcą pracować w tej dziedzinie z pewnością znajdą miejsce pracy. Nie każdy będzie nadawał się do tego rodzaju pracy, chociaż bardzo by tego chciał. Kto sprawdzi się pracując w human resources?

Jaki powinien być HRowiec?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że jest to praca z ludźmi, więc musi to być ktoś, komu to odpowiada. Musi to być osoba otwarta i komunikatywna. Bardzo ważną częścią tego zawodu są rozmowy telefoniczne i spotkania z różnymi osobami, więc z pewnością łatwość w nawiązywaniu relacji jest naprawdę mile widziana. Bardzo istotna jest też empatia, bo w pracy będziemy zajmować się między innymi dobieraniem ścieżki kariery innych ludzi. Dlatego będziemy musieli wczuć się w ich sytuację, żeby podjąć odpowiednią decyzję. Ważne jest też to, żeby być elastycznym i kreatywnym. Rynek bardzo szybko się zmienia i my będziemy musieli na to reagować. Z pewnością nie sprawdzi się tutaj introwertyk. Ważne jest też to, żeby być nastawionym na sukces i ambitnym. W dodatku, powinniśmy być w stanie dobrze organizować swoją pracę, bo często może się okazać, że będziemy zostawieni sami sobie. Będziemy musieli samodzielnie planować swoją pracę i umawiać się na spotkania. Umiejętność organizowania sobie czasu z pewnością będzie tutaj koniecznością.

Jakie studia musimy skończyć i czy to w ogóle ma znaczenie?

Z pewnością dobrym pomysłem będzie ukończenie studiów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Dzięki temu zdobędziemy odpowiednie przygotowanie do wykonywania tego zawodu. Niemniej jednak, wyższe wykształcenie nie jest wcale takie ważne, a z pewnością nie obowiązkowe. Oczywiście może nam ono pomóc w życiu zawodowym, ale tak naprawdę znacznie ważniejsze będą nasze umiejętności i odpowiedni charakter. Warto jednak zadbać o to, żeby znać języki obce, które z pewnością ułatwią nam pracę w zawodzie. Głównie chodzi tutaj o weryfikację umiejętności językowych kandydatów do firmy, dla której pracujemy.
Czasem warto jest skończyć też studia związane z firmą, w której działamy. Na przykład w momencie, w którym pracujemy w firmie, która działa w branży IT, dobrze będzie ukończyć studia informatyczne, żeby lepiej znać rynek. Przydatna będzie też wiedza z zakresu psychologii, więc osoby po takich studiach świetnie poradzą sobie na tym stanowisku. Warto jednak pamiętać, że branża HR nie wymaga specjalnego wykształcenia, więc nie musimy przejmować się tym, że go nie mamy.