Kiedy nie będziemy mogli zrobić zakupów na raty?

Jeśli nie stać nas na zakup czegoś w danym momencie, dobrym wyjściem może okazać się sprzedaż ratalna. W ten sposób będziemy mogli rozłożyć w czasie opłatę za dany przedmiot, a w dodatku będziemy mogli cieszyć się nim wcześniej. Niemniej jednak nie da się ukryć, że nie każdy będzie mógł dostać kredyt ratalny. Jeśli chcemy zdecydować się na zakupy na raty, będziemy musieli najpierw dowiedzieć się jakie warunki będziemy musieli spełnić, żeby było to możliwe.

Stały dochód o odpowiedniej wysokości

Najważniejsze będzie tutaj to, żebyśmy zarabiali wystarczająco pieniędzy. Dzięki temu będzie można określić naszą zdolność kredytową. Żeby udowodnić nasze zarobki, będziemy musieli pokazać zaświadczenie, które potwierdzi nasze miesięczne dochody. Często okazuje się, że instytucje upraszczają tą formalność i pozwalają na pokazanie wyciągu z kąta bankowego, na którym widać przelewy z naszej pracy. Ważne jest też to, że nie wszystkie rodzaje dochodu będą akceptowane. Na pewno najlepszą opcją będzie umowa o pracę na czas nieokreślony, ale możemy mieć też umowę zlecenie czy o dzieło. Oprócz tego, akceptowana będzie też nasza emerytura i renta oraz zyski z prowadzenia działalności gospodarczej. W każdym z tych przypadków będzie się liczyło to czy zarabiamy wystarczająco, żeby można było nam przyznać kredyt ratalny.

Nasza historia kredytowa

W celu zbadania historii kredytowej możemy użyć bazy BIK, na której systematycznie gromadzone są informacje na temat naszych zobowiązań finansowych i tego czy je spłacamy. Sami możemy skorzystać z tej strony, żeby sprawdzić jaka jest nasz historia kredytowa. Jeśli pojawi się tam sporo negatywnych wpisów, może się okazać, że zakupy na raty nie będą możliwe w naszym przypadku. Jest to sposób, w jaki instytucje finansowe mogą zweryfikować czy dany klient spłaca swoje zobowiązania i czy warto mu zaufać. Warto zadbać o to, żeby mieć dobrą historię kredytową, bo w ten sposób będziemy mogli dostać przeróżne pożyczki w przyszłości. W dodatku dla klientów z dobrą historią kredytową zazwyczaj przygotowane są lepsze oferty, niż dla tych, którzy w przeszłości nie spłacali swoich zobowiązań.

Podsumowując…

Sprzedaż ratalna jest świetnym sposobem na kupienie czegoś, na co nie moglibyśmy sobie pozwolić. Niemniej jednak, musimy pamiętać o tym, że nie zawsze będziemy mogli dostać tego rodzaju pożyczkę. Dlatego ważne jest to, żeby wiedzieć jaka jest nasza zdolność kredytowa i dbać o dobrą historię kredytową.