Dlaczego warto napisać biznes plan?

Pomysł na biznes, analiza finansowa, plan na rozwój – to elementy biznes planu. Wiele się o tym słyszy, ale niewiele osób wie po co właściwie mamy to pisać. A więc czym jest biznes plan i czy warto go stworzyć?

Czym jest biznesplan?

To pomysł na biznes, który przelewamy na papier. Musimy w nim zamieścić wszystkie najważniejsze informacje na temat naszej firmy i planu na jej rozwój. Stworzenie takiego dokumentu nie jest proste, ale z pewnością warto to zrobić. Dlaczego? O tym później. Najpierw skupmy się na tym co powinien zawierać taki dokument? Przede wszystkim powinien on odpowiadać na cztery główne pytania. Są to:
1. Kto otwiera przedsiębiorstwo? Czyli nasze nazwisko i ewentualnie nazwiska naszych partnerów biznesowych.
2. Co zamierzamy robić?
3. Jak będzie przebiegać realizacja naszego planu?
4. Ile pieniędzy będzie nam potrzebne?
Zazwyczaj biznes plan tworzy się jeszcze zanim zabierzemy się za prowadzenie działalności, ale czasem można go napisać w momencie, kiedy będziemy chcieli poszerzyć zakres naszych usług. Ale po co właściwie mamy pisać taki dokument?

Po co tworzyć biznesplan?

Przede wszystkim pomaga nam to w uporządkowaniu pomysłów, które przychodzą nam do głowy. Będziemy mogli w ten sposób zweryfikować które z nich są godne uwagi, a z których lepiej zrezygnować. Dzięki temu będziemy mogli oszczędzić czas na wprowadzanie w życie pomysłów, które tak naprawdę nie mają większego sensu. Oprócz tego, dzięki dobremu biznes planowi znacznie łatwiej będzie nam dostać różnego rodzaju dofinansowania czy kredyty. W momencie kiedy będziemy starać się o tego rodzaju pomoc finansową, z pewnością nasz wniosek będzie znacznie bardziej przekonujący jeśli pokażemy, że traktujemy naszą działalność poważnie. Zwiększy to prawdopodobieństwo tego, że dostaniemy kredyt lub dofinansowanie, na których nam zależy. Dodatkowo, taki spisany plan sprawia, że prowadzenie firmy będzie znacznie łatwiejsze, szczególnie na początku. Będziemy mieli konkretne plany, które będziemy mogli realizować. W biznesplanie znają się cele, do których będziemy dążyć i sposoby na to jak je zrealizować. Dzięki temu nie będziemy się rozpraszać i schodzić z obranej ścieżki. Co więcej, brak planu to prosta droga do porażki w biznesie. Powstało już bardzo wiele różnych pomysłów na firmy, które nie utrzymały się na rynku przez to, że nie opracowano ich szczegółowego planu działania. Spisując swoje pomysły można uniknąć wielu zagrożeń, które mogą okazać się zgubne dla naszego biznesu.