Lokata – dobry sposób na oszczędzanie?

Lokata bankowa, inaczej depozyt bankowy. Jest to jedna z ofert banków, która polega na „namnażaniu kapitału”. Wpłacamy określoną sumę na wybraną lokatę bankową. Następnie ustalamy okres, w którym l będzie ona funkcjonowała. Po jego upływie możemy wypłacić nasze środki, wraz z odsetkami. Banki oferują lokaty, aby pozyskać środki na udzielanie kredytów.

Jaką lokatę wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lokat. Każdy z banków ma w swojej ofercie przynajmniej jedną z nich. Spośród nich wyróżniamy:
-Lokatę rentierską
Pozwala na wypłatę odsetek co określony czas. Jest korzystna szczególnie dla osób, które posiadają na lokacie duży kapitał.
-Lokatę terminową
Najpopularniejszy rodzaj. Zakładana jest na z góry określony okres czas. Może być nieodnawialna (wygasa w wyznaczonym terminie) lub odnawialna (zostaje przedłużona).
-Lokatę progresywną
Jej oprocentowanie narasta co określony okres. Można przerwać ją w dowolnym, wybranym przez siebie momencie.
-Lokatę nocną
Rzadko spotykana wśród ofert banków. Jak sama nazwa wskazuje, jest to lokata zakładana na bardzo krótki okres. Skorzystają na niej osoby z bardzo dużą ilością gotówki.

Przed założeniem lokaty, warto zapoznać się i przeanalizować oferty różnych banków. Musimy patrzeć przede wszystkim na to, która lokata pozwoli nam zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy. Dla osoby z mniejszym kapitałem najlepsza będzie zupełnie inna lokata niż dla osoby z większą ilością środków. Dlatego przede wszystkim powinniśmy uwzględnić wielkość kapitału, czas trwania lokaty i warunki, na których funkcjonuje.

A może konto oszczędnościowe?

Dzięki kontu oszczędnościowemu również możemy namnażać swój kapitał, dodatkowo mamy dostęp do zgromadzonych na nim środków, możemy je wypłacać i wpłacać nowe. Jednak to zwykle lokaty mają wyższe oprocentowania, czyli pozwoli nam to na zaoszczędzenie większej sumy pieniędzy. Lokata bankowa będzie również dobra dla osób, które mają problemy z oszczędzaniem. Dzięki temu, że ich środki będą zamrożone, nie będą mogli ich wypłacić przed upłynięciem okresu lokaty, nie przeznaczą ich na niepotrzebne i zbędne wydatki.

Zakładać czy nie?

Założenie lokaty bankowej może okazać się dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Nie tylko ze względu, na brak możliwości wypłacenia kapitału, przed końcem lokaty, ale również dzięki namnażaniu się środków dzięki oprocentowaniu. Jeżeli szukasz sposobu na oszczędzanie pieniędzy, lokata z pewnością ci w tym pomoże.