Jak sprawdzić czy dobrze wydajemy pieniądze?

Wiele osób prowadzących swoje firmy a takę managerów prowadzących te firmy zastanawia się pewnie: Jak sprawdzić czy dobrze wydajemy pieniądze? Otóż istnieją na to różne sposoby. Jedne są lepsze od innych a inne są gorze od reszty. Ale hak tak naprawdę ustalić czy pieniądze są poprawnie wydawane i przekazywane w firmie? jak tak naprawdę ustalić czy wszystko jest ok? Odpowiedzią jest analiza finansowa.

Jak przeprowadzić badanie finansów w firmie?

Badanie finansów w firmie należy – w najlepszym przypadku przeprowadzić zaczynając od działu księgowości. To właśnie ten dział powinien posiadać odpowiednie informacje pozwalające nam na poprawne przeprowadzenie analizy naszych firmowych finansów. Tak więc należy udać się do działu księgowości i przeanalizować całą sytuację. Jeśli nie jesteśmy pewni od czego zacząć dobrze będzie zlecić to zadanie swojej księgowej. Księgowa to osoba najlepiej wykwalifikowana do tego typu zadań. To ona ma najlepsze wykształcenie ze wszystkich osób na pokładzie firmy – pozwalające na poprawne i bezbłędne przeprowadzenie całego procesu badania płynności i wszystkiego co związane z finansami. Nie ma potrzeby zajmowania się tym samemu jeśli nie znamy się na podstawowych pojęciach związanych z rachunkowością. Tak więc pamiętajmy słowa Henrego Forda, który także nie znał się na wielu sprawach. Ten człowiek wiedział bardzo dobrze, że aby osiągnąć sukces trzeba korzystać z wiedzy osób niezwykle dobrze wykwalifikowanych. To ten człowiek zrewolucjonizował cały przemysł motoryzacyjny. To on dokonał ogromnej przemiany na całym świecie. To właśnie dzięki niemu jeździmy dziś samochodami a nie koniami. Na początku nikt mu nie wierzył jednak po czasie wszyscy się przekonali, że to on miał racje a nie ludzie, którzy mówili, że się nie ad.

Do czego mi to wszystko potrzebne?

Analiza finansowa jest potrzebna z przynajmniej kilku powodów. Jeśli chcemy stać się lepsi to niezbędna jest taka właśnie analiza. Jeśli więc chcemy mieć pewność co do tego ile wydajemy pieniędzy a także na co tak naprawdę je wydajemy oraz jeśli chcemy poznać prawdę o naszych przychodach i ich źródłach to taka analiza – przeprowadzona niezwykle wnikliwie może okazać się czymś niezbędnym jeśli chcemy osiągnąć sukces ze swoją firmą a także sukces finansowy. Nie da się prowadzić wielomilionowego biznesu nie kontrolując w odpowiedni sposób swoich finansów. Nie da się – to nie jest możliwe. Jeśli nie dbamy o pieniądze to nie osiągniemy statusu dużej firmy.