Trawokulki w żywieniu koni

Konie są pięknymi i bardzo niezwykłymi zwierzętami. Opiekując się nimi staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki życia, w tym zbilansowaną i wartościową dietę. Układ pokarmowy konia jest wrażliwy dlatego musimy kierować się pewnymi zasadami przy żywieniu koni, tak aby nasze zwierzęta pozostały zdrowe fizycznie oraz psychicznie.

Układ pokarmowy koni – informacje

Konie posiadają układ pokarmowy charakterystyczny dla ssaków. Składa się on z jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego oraz jelita grubego zakończonego odbytem. Żołądek koni jest stosunkowo mały. Przypomina swoim kształtem piłkę do rugby i jest mało rozciągliwy. Ta ostatnia cecha sprawia, że karmienie konia jednorazowo zbyt dużymi ilościami pokarmu szkodzi jego zdrowiu.

Jelito cienkie konia osiąga od 15 do 30 metrów. Aby zapobiec jego skręcaniu i zapętlaniu koń powinien stale przyjmować treści pokarmowe. Zwierzęta powinny dostawać paszę często ale w małych ilościach.

Składniki odżywcze w diecie koni

Aby nasze konie były zdrowe musimy im zapewnić pięć rodzajów składników odżywczych. Wśród nich wyróżniamy: składniki energetyczne (m.in. węglowodany i tłuszcze), witaminy, białka, minerały oraz wodę.

Węglowodany i tłuszcze zapewniają organizmowi koni energię niezbędną do ruchu i utrzymania właściwej ciepłoty ciała. Ponadto duże ilości energii zużywane są do trawienia białek, witamin i soli mineralnych. Białka są konieczne w diecie jako podstawowy materiał do budowy tkanek. Wszystkie witaminy mają określone funkcje w organizmie. Niektóre z nich mogą być dostarczone zwierzęciu wraz z pożywieniem, inne są produkowane przez organizm konia. Minerały takie jak wapń, żelazo, fosfor i miedź są konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Pokarm, który podajemy koniom możemy podzielić na pasze treściwe i objętościowe. Do tych pierwszych zaliczamy zboża, takie jak owies, jęczmień i kukurydzę. Pokarmy te dostarczają dużej ilości węglowodanów – są wysokoenergetyczne.

Pasze objętościowe to głównie siano, trawa czy lucerna. Stanowią one podstawowy element w diecie konia. Zwierzęta potrzebują siana o wysokiej jakości. Nie może ono zawierać pleśni, kurzu, chwastów oraz innych ciał obcych. Gdy nie posiadamy siana o wysokiej jakości, możemy jego niską klasę lub brak zrekompensować trawokulkami.

Trawokulki

Składają się z granulowanego siana. Najczęściej składają się z traw pochodzących z różnych gatunków. Zawierają duże ilości błonnika, który jest składnikiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego koni. Ponadto włókna zawarte w trawokulkach wymuszają dokładniejsze przeżuwanie pokarmu, przez co świetnie sprawdzają się u zwierząt, które bardzo szybko pochłaniają jedzenie.

Trawokulki stanowią źródło wolno uwalnianej energii, przez co nie powodują nadpobudliwości u koni, a dodatkowo nie obciążają układu pokarmowego. Duże ilości zawartego włókna ograniczają ryzyko powstania kolek oraz zapobiegają niestrawnościom.

Przed podaniem, trawokulki mogą zostać namoczone, dzięki czemu idealnie nadają się dla zwierząt starszych i mających problem z uzębieniem. Ponadto granulat nie pyli, może wiec być podawany koniom z chorobami układu oddechowego.